برنی سندرز

برنی سندرز امید داشت که بتواند در سه‌شنبه بزرگ کار را یکسره کند. اما حالا به نظر می‌رسد که مبارزه‌ای سخت و نفس‌گیر با جو بایدن پیش‌رو دارد. او توانست بزرگترین جایزه سه‌شنبه بزرگ یعنی ایالت کالیفرنیا را از آن خود کند، اما این پیروزی با شکست‌هایش در حداقل هشت ایالت عملا خنثی شد.

برنی سندرز

نکات مهم

  • رای سندرز بین لاتین‌تباران همچنان زیاد است. تفاوت کارزار امسال او با سال ۲۰۱۶ این است که ائتلافی که ایجاد کرده است دیگر تنها شامل رای‌دهندگان سفیدپوست لیبرال نمی‌شود. جذابیت او برای لاتین‌تباران، مخصوصا جوانترها، در ایالت نوادا بارز بود و او توانست در سه‌شنبه بزرگ نیز حدود ۳۵ درصد رای آن‌ها را تصاحب کند.
  • در بین جوان‌ها نیز سندرز با اختلاف زیاد بیشترین حامی را داشت و توانست ۶۵ درصد رای آن‌ها را به خود اختصاص دهد. رای بایدن در بین این گروه سنی تنها ۱۷ درصد بود. مشکل سندرز این است که به نظر نمی‌رسد این گروه سنی بیش از گذشته در انتخابات شرکت کرده باشند و هرگونه افزایش مشارکت در سه‌شنبه بزرگ ناشی از رای‌دهندگان میانه‌رو حومه‌نشینی بوده است که بیشتر به بایدن رای می‌دهند.
  • سندرز در بعضی از ایالات که فکر می‌کرد شانس خوبی برای پیروزی دارد شکست خورد، مثل مینه‌سوتا و ماساچوست، و در تگزاس و مین نیز شب سختی داشت. اما شاید غیرمنتظره‌ترین نتیجه در ایالت خودش یعنی ورمانت رقم خورد. سندرز در سال ۲۰۱۶ توانسته بود تمامی ۱۶ فرستاده ایالت خودش را درو کند، اما این بار فقط ۵۰ درصد رای هم‌ایالتی‌هایش را کسب کرد.

و بعد از این؟

مشکل سندرز و حامیانش این بود که سه‌شنبه بزرگ آنطور که می‌خواستند پیش نرفت. سخنرانی “پیروزی” او زمانی برگزار شد که رای‌گیری در ایالت کالیفرنیا هنوز تمام نشده بود و حامیانش پیش از شنیدن این نتیجه به خانه رفتند.

اما با وجود امیدواری بیشتر بایدن در حال حاضر، پولی که دارد همچنان وارد کارزار سیاسی سندرز می‌شود بی‌رقیب است. او فقط در ماه فوریه بیش از ۴۶ میلیون دلار کمک مالی جمع کرده بود. او در عین حال سازماندهی خوبی دارد که چهار سال پیش نیز در تمام ایالت‌ها با هیلاری کلینتون جنگیده بود.

سندرز به جز کالیفرنیا شب سختی را تجربه کرد، اما هنوز خیلی مانده تا رقابت برای کسب نامزدی حزب دموکرات به پایان برسد.

لینک منبع