جو بایدن

انتظار جو بایدن از سه‌شنبه بزرگ این بود که پیروزی بزرگ غیرمنتظره‌اش در کارولینای جنوبی به موفقیت در بعضی از ایالت‌ها تبدیل شود و بتواند فاصله خود را با برنی سندرز کم نگه دارد. بر اساس این معیار باید بگوییم که موفقیتش بزرگ‌تر از آن بود که انتظار داشت.

جو بایدن

نکات مهم

  • رای‌دهندگان سیاه‌پوست در انتخابات مقدماتی کارولینای جنوبی عمدتا به بایدن رای دادند و این اتفاق دیشب در بقیه ایالات جنوبی نیز تکرار شد. سهم رای بایدن در کارولینای شمالی، ویرجینیا و آلاباما در بین این گروه از رای دهندگان حدودا ۶۰ درصد بود. در عین حال رای آنها به بایدن کمک کرد تا بتواند در تگزاس حمایت رای‌دهندگان لاتین‌تبار از برنی سندرز را خنثی کند.
  • نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر کسانی در چند روز باقی‌مانده به سه‌شنبه بزرگ تصمیم خود را گرفته بودند به بایدن رای داده‌اند. البته این مساله در کالیفرنیا به او کمک نکرد، چرا که خیلی از رای‌دهندگان رای خود را پیش از روز رای‌گیری ثبت کرده بودند، اما در مناطق دیگر تعیین‌کننده بود. بایدن حتی در ایالاتی پیروز شد که حتی یک بار هم نرفته بود، مثل آرکانزا و تنسی.
  • حمایت دیگران از او مهم بود. ایمی کلوبشار، سناتور ایالت مینه‌سوتا، از رقابت کنار کشید و از او حمایت کرد. نتیجه این حمایت این شد که جو بایدن در مینه‌سوتا توانست با اختلاف دو رقمی سندرز را شکست دهد، در حالی که تا چند وقت پیش به نظر می‌رسید رقابت در آنجا بین سندرز و کلوبشار خواهد بود. او در برنامه‌ای که روز دوشنبه در دالاس برگزار شد به طور رسمی حمایت کلوبشار، پیت بوتجج و بیتو اورورک را کسب کرد و توانست در تگزاس نیز فراتر از انتظار ظاهر شود.

و بعد از این؟

سه‌شنبه شب برای بایدن وقت جشن بود، ولی کار سخت تازه شروع شده است. او باید در تمام ایالت‌های باقی مانده با سندرز بجنگد، رویه‌ای که احتمالا تا زمان برگزاری کنوانسیون حزب دموکرات در ماه ژوئیه ادامه پیدا خواهد کرد. او باید حسابی پول جمع کند و سازماندهی بهتری ایجاد کند تا بتواند فاصله‌اش را در این مسائل با سناتور ایالت ورمانت کاهش دهد. در عین حال، جمهوری‌خواه‌ها هم دوباره قطعا او را هدف خواهند گرفت.

لینک منبع

3 thoughts on “جو بایدن

Comments are closed.