سه شنبه بزرگ

سه شنبه بزرگ در ایالات متحده به سه شنبه ای در ماهِ فوریه یا مارسِ سالی که انتخابات ریاست جمهوری در آن برگزار خواهد شد، گفته می‌شود.

سه‌شنبه بزرگ چیست و چرا مهم است؟

اولین پیروزی جو بایدن در انتخابات درون‌حزبی حزب دموکرات در زمانی اتفاق افتاد که شکست او می‌توانست امید‌ها را برای حضورش در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی آمریکا از بین ببرد.

رسانه‌های آمریکا از پیروزی معاون اوباما به عنوان یک “پیروزی به‌موقع” در آستانه “سه‌شنبه بزرگ” یاد کرده‌اند؛ چراکه این پیروزی می‌تواند بر تصمیم میلیون‌ها رای‌دهنده در سایر ایالت‌ها در این روز تاثیرگذار باشد.

سه‌شنبه بزرگ به سه‌شنبه‌ای در اواخر ماه فوریه یا اوایل مارسِ همان سالی که انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در آن برگزار خواهد شد، اطلاق می‌شود.

در سه‌شنبه بزرگِ امسال که مصادف با سوم مارس (۱۳ اسفند) است ایالت‌های بزرگ آمریکا به صورت همزمان اقدام به برگزاری انتخاباتِ درون‌حزبی برای رای دادن به نامزد‌های هر حزب می‌کنند و به همین خاطر، اولین آزمون جدی برای سنجش میزان محبوبیت نامزد‌ها در سطح ملی به شمار می‌رود.

با توجه به اینکه رئیس‌جمهور آمریکا از طریق کالج انتخاباتی انتخاب می‌شود و هر ایالت تعداد مشخصی وکیل انتخاباتی را برای انتخاب رئیس‌جمهور در اختیار دارد، سه‌شنبه بزرگ تا حد زیادی می‌تواند تکلیف نامزد انتخاباتی هر حزب را مشخص کند؛ چراکه بیشترین تعداد ایالت‌ها در این روز به صورت همزمان انتخابات مقدماتی برگزار می‌کنند.

هر نامزدی که از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه بتواند در سه‌شنبه بزرگ رای ایالت‌های بیشتری را به دست آورد، با توجه به تعداد وکلای انتخاباتی این ایالت‌ها شانس خود را برای کسب عنوان نامزدی حزب مربوطه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا افزایش می‌دهد.

در سه‌شنبه بزرگ امسال (۱۳ اسفند) چهارده ایالت آمریکا انتخابات درون‌حزبی برگزار می‌کنند. این ۱۴ ایالت در مجموع ۱۳۴۴ وکیل انتخاباتی در کالج انتخاباتی آمریکا دارند که معادل یک سوم کل نمایندگانی است که در نهایت رئیس‌جمهور آمریکا را انتخاب می‌کنند.

در سه‌شنبه بزرگِ سال ۲۰۱۶، بیشترین آرا در انتخابات میان‌دوره‌ای دموکرات‌ها را هیلاری کلینتون و بیشترین آرا در انتخابات میان‌دوره‌ای حزب جمهوری‌خواه را دونالد ترامپ به دست آوردند که در نهایت هر دو به عنوان نامزد نهایی حزب متبوع خود وارد کارزار انتخاب شدند.