نرم‌افزارهای مدیریت پروژه

همانطور که در مطالب پیشین توضیح داده بودم برای کنترل و مدیریت پروژه، استفاده از ابزار مناسب به شما کمک زیادی خواهد کرد لذا در این مطلب راجع به تاریخچه نرم‌افزارهای مدیریت پروژه توضیح مختصری خواهم داد.

در ایران دو شرکت مایکروسافت و اوراکل در نرم‌افزارهای مدیریت پروژه به دلیلی دو محصول قدرتمند پراجکت و پریم‌اورا بیش از دیگران شناخته شده‌اند.

نرم‌افزارهای مدیریت پروژه Microsoft     نرم‌افزارهای مدیریت پروژه oracle

قدمت نرم‌افزارهای مدیریت پروژه به سال 1950 بر می‌گردد. شرکت دوپونت با همکاری شرکت رمینگتون رند متد مسیر بحرانی را در یکی از پروژه‌هایشان به‌کار بردند.

در سال 1984 اولین نسخه مایکروسافت پراجکت منتشر شد و از سال 1998 به بعد تقریبا هر سه سال نسخه جدیدی از این نرم افزار ارایه شده است.

نرم‌افزار پریم‌اورا پراجکت پلنر (P3) در سال 1983 تولید شد و از سال 2008 که توسط شرکت اوراکل خریداری شد تغییرات چشمگیری داشت.

در ایران نرم‌افزار پراجکت منتقدین زیادی دارد، ولی به عقیده من کاربری صحیح از نرم‌افزار پراجکت و رعایت اصول برنامه ریزی (ساختار شکست مناسب، تعریف صحیح فعالیت‌ها و …) این ابزار را تبدیل به یکی از مناسب‌ترین نرم‌افزارهای مدیریت پروژه می‌کند. همچنین استفاده از پراجکت سرور و ترکیب پراجکت سرور و شیرپوینت جامعیتی به این نرم‌افزار می‌دهد که استفاده از آن برای مدیریت پروژه‌ها رابسیار مطلوب می‌کند.

به عقیده من راه‌کار ای.پی.ام مایکروسافت (EPM) در مقایسه با سایر رقبا (اطلسین، پودو، رایک و …) مناسب‌تر می‌باشد. در رنکینگ نرم‌افزارهای مدیریت پروژه در اکثر موارد مایکروسافت پراجکت اول یا دوم است و جدی‌ترین رقیب آن، نرم‌افزار جیرا از شرکت اطلسین است.

بدون در نظر گرفتن این رنکینگ‌ها به اعتقاد من مهم‌ترین ایرادی که به منتقدین پراجکت وارد است عدم شناخت ایشان نسبت به پراجکت است و دوستانه بودن بیش از حد پراجکت. باز بودن دست کاربر و راحتی استفاده از این نرم‌افزار که منجر به این می‌شود که هر کاربری بتواند از این نرم‌افزار استفاده کند منجر به ایجاد برنامه‌هایی با کیفیت نا مطلوب شده که این مشکل بیشتر به کاربران این نرم‌افزار بر می‌گردد و به اعتقاد من مزیتی برای مایکروسافت پراجکت محسوب می‌شود.